Uzależnienie od cukru - jak je przełamać?
Sierpień 04, 2013 99734 odsłony 99 poleceń POLECAM!
Dzięki podejmowaniu mądrzejszych decyzji przy wyborze posiłków, możesz zacząć spożywać mniej cukrów i zrzucić wagę bez poczucia pozbawiania sobie czegoś.
"Obecnie bardzo popularna dieta bogata w cukry dosłownie nas zabija" - to wniosek z badań, przedstawiony na dorocznym spotkaniu American Heart Association (AHA) w marcu 2013 roku. Autorzy badań przypisują samym tylko słodkim napojom 180 000 zgonów na całym świecie i 25 000 w USA. Jednak napoje gazowane i słodzone napoje owocowe to nie jest jedyne źródło cukru. Według AHA przeciętny Amerykanin spożywa od 22 do 30 łyżeczek cukru dziennie.
A ile tak naprawdę potrzebujemy cukru?
Według AHA, kobiety powinny spożywać mniej niż 100 z dziennych kalorii, czyli około 6 łyżeczek. Jednak według niektórych specjalistów, nie potrzebujemy w ogóle cukru.
Cukier występuje w wielu formach, włączając w to miód, syrop z brązowego ryżu, syrop kukurydziany i melasę. Powinniśmy ograniczyć je wszystkie, gdyż w zasadzie wszystkie rodzaje cukru, mają taki sam wpływ na ciało, z jednym wyjątkiem. Według opracowań zamieszczonych w Journal of the American Medical Association, które skupiły się na skanach obrazowania mózgu po tym jak badane osoby spożyły jeden z dwóch typów cukrów - fruktozę lub glukozę. Badacze odkryli, iż fruktoza, powoduje zaburzenia przepływu krwi w mózgu w obszarach, które stymulują apetyt. Zatem ważne jest aby ograniczać spożywanie pokarmów bogatych we fruktozę, np. takich jak napoje gazowane lub słodzone płatki śniadaniowe.
Oczywiście możemy kontrolować ilość spożywanego cukru gdy dodajemy go sami, gorzej jest w przypadku wysoko-przetworzonych i zapakowanych produktów. Dlatego tak ważne jest aby zapoznawać się z tabelkami wartości odżywczych, które znajdziemy na kupowanym pożywieniu.
Czy zatem sztuczne słodziki są lepsze?
Sztuczne słodziki wydają się być lepszym rozwiązaniem z uwagi na mniejszą zawartość kalorii ale jest to kontrowersyjne stwierdzenie.
Oświadczenie AHA z 2012 roku stwierdza, że za pomocą sztucznych substancji słodzących takich jak aspartam (NutraSweet, Equal), sacharyna (Sweet'N Low) i sukraloza (Splenda) można zmniejszyć liczbę kalorii w diecie, co może pomóc w zrzuceniu wagi i kontrolowaniu cukru we krwi. Dla osób, które chcą zrobić małą odskocznię w diecie, sztuczne słodziki mogą być dobrym choć niestałym rozwiązaniem.
Istnieją jednak duża liczba dowodów na to, że sztuczne słodziki, które często są setki lub nawet tysiące razy słodsze od cukru mogą powodować potęgowanie chęci spożywania słodyczy.
Niektóre badania wykazywały również zależność pomiędzy spożywaniem takich słodzików jak aspartam i sacharyna a ryzykiem zachorowania na raka ale w wyniku dalszych doświadczeń i wniosków zostały te twierdzenia obalone.
Jednak jeśli chcesz spożywać słodzik, który nie był powiązany z nowotworami do tej pory, to dobrym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie sukralozy, która nie jest związana z jakimikolwiek niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Można też spróbować słodzików zawierających alkohole cukrowe (sorbitol, ksylitol), chociaż produkty te powodują biegunkę i wzdęcia u niektórych osób.
Jak przełamać uzależnienie od cukru?
Jeśli jesteś mocno przywiązany do cukru, nie próbuj odstawiać wszystkich słodkich potraw od razu. Spróbuj wprowadzać zdrową dietę składającą się z bardziej satysfakcjonującej żywność, produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, zdrowych olejów i chudego białka.
Oto kilka sugestii, które pomogą Ci złamać nawyk spożywania cukru:
- trzymaj z dala od siebie i swojego zasięgu, słodycze i produkty bogate w cukry, zamiast nich utrzymuj wokół siebie owoce,
- sam słodź swoje potrawy, kupuj produkty niesłodzone i sam decyduj ile użyjesz cukru lub słodzika, prawdopodobnie i tak będzie go mniej niż tego dodanego przez producenta,
- uważaj na ukryte w jedzeniu cukry, czytaj tabele, unikaj produktów gdzie cukier jest wymieniany jako pierwszy lub występuje rozgraniczenie na kilka rodzajów cukrów,
- spożywaj dobre zdrowe śniadanie, dzięki czemu będziesz mniej podatny na spożycie produktów bogatych w cukry w trakcie dnia.
Zobacz: 8 porad by zapewnić sobie zdrowe śniadanie oraz Jak ważne dla organizmu jest śniadanie
Gdy zaczniesz spożywać mniej produktów bogatych w cukry z biegiem czasu będziesz pragnął ich mniej.
Powodzenia!
Źródło